Kliknij aby zobaczyć listę kandydatów w wyborach samorządowych
Aktualności
2015-04-16

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

 
Inicjatywa Miekszańców Białołęki zachęca wszystkich mieszkańców naszej Dzielnicy do aktywnego udziału w tych obchodach i serdecznie zapraszamy do udziału w naszej akcji.
 

W związku z obchodami Światowego Dnia Ziemi przypadającym w dniu 22. kwietna, Inicjatywa Mieszkańców Białołęki organizuje w dniu 25.04.2015 r. (sobota) w godz. 11.00 – 14.00 akcję uprzątnięcia śmieci i odpadów z rejonu ul. Kowalczyka przy kanałku Żerańskim (zbiórka przy boisku „Orlika” przy ul. Kowalczyka przy drewnianej wiacie). Organizatorzy zabezpieczają rękawiczki do sprzątania oraz worki na śmieci. Ponadto Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Białołęka zabezpieczy kontener na zebrane śmieci i odpady. Dla uczestników będą rozdawane sadzonki kwiatów i krzewów oraz inne drobne upominki.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tej akcji i zachęcenia również Waszych sąsiadów. 

 

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to święto obchodzone 22 kwietnia. Zostało ono ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 r. z inicjatywy Boliwii.

Celem Dnia Ziemi jest promowanie harmonii życia zgodnego z naturą i Ziemią w celu osiągnięcia równowagi pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń ludzkości. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równowagi wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równowagi jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.

Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Wg organizatorów Dnia Ziemi jest to naszym wspólnym dobrem.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21.03.1970 r. przez burmistrza San Francisco Josepha Alioto.
W Polsce Dzień Ziemi obchodzimy od 1990 r.  zapoczątkowany przez posła-ekologa Jana Rzymełkę z Katowic.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone będą promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej – Dzień Ziemi obchodzony będzie pod hasłem  - „Z energią zmieńmy źródła”.

Festyn z tej okazji odbędzie się 26 kwietnia (niedziela) w Warszawie na Polach Mokotowskich w godz. 10.00 – 18.00.

W Dzielnicy Białołęka tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi będą tradycyjnie obchodzone poprzez udział młodzieży szkolnej w sprzątaniu zielonych miejsc naszej Dzielnicy oraz poprzez nasadzenia nowych drzewek i roślin w miejscach wskazanych przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy. Ponadto w wielu szkołach zostaną wygłoszone prelekcje w temacie tegorocznego hasła obchodów Dnia Ziemi, aby młodzieży przybliżyć tę ideę i uwrażliwić ich na ochronę środowiska naturalnego, które ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i życiowe. 

« lipiec 2018 »
PnWŚCzPSN
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Strona główna Aktualności O nas Władze Radni Program Kontakt Biuletyn IMB